Foto: Ferrari

Schváleno: Změny pravidel pro rok 2019

Posted by

Komise F1 v pondělí odhlasovala změny pravidel, v oblasti aerodynamiky, pro příští rok 2019. Stalo se tak opravdu na poslední chvíli, protože 30. dubna je poslední možnost, kdy schválit změny pro příští sezóny.

Pozdější modifikace jsou povoleny pouze v případech, že jde o bezpečnost nebo se všechny týmy na změně jednohlasně shodnou.

Schválené změny v pravidlech

  • Zjednodušená přední přítlačná křídla s větším rozpětím, která vytváří menší turbulence.
  • Zjednodušené potrubí k předním brzdám bez aero-křidélek
  • Širší a hlubší zadní přítlačné křídlo

Tyto změny mají ve výsledku zatraktivnit závodění a zjednodušit předjíždění. V současné době vozy za sebou vytváří velké turbulence a tudíž je, pro jezdce jedoucího vzadu, velmi obtížné udržet tempo se stíhaným jezdcem.

Ross Brawn pronesl, že kdyby tyto změny byly zavedené již pro tuto sezónu, nehoda mezi Ricciardem a Verstappenem by se nestala. „Jakmile se Daniel rozhodl pro vnitřní stopu a Max, odhodlán bránit svojí pozici, zabočil také k vnitřku, Australan se v tu chvíli stal pouze pasažérem. Ztráta aerodynamického přítlaku na přední části Ricciardova vozu z něj udělala nezastavitelnou střelu. Často myslíme pouze na přítlak v zatáčkách, ale vliv přítlaku při brždění je obrovský. Odečtěte tento přítlak, a to co se stalo v neděli bylo nevyhnutelné.“

Foto: Red Bull Racing