Volant a kokpit F1

getpicTaky jste se vždycky ptali, k čemu všechna ta tlačítka, knoflíky a světélka na volantu jezdců jsou? A jak to vypadá v kokpitu? Nabízíme vám stručné vysvětlení.

I u volantu F1 platí „Když dva dělají totéž, není to totéž.“ A tedy není volant jako volant. Každý tým vyrábí trošku jiný.

Volant monopostu Formule 1 není pouze volantem v pravém slova smyslu, jak ho známe z osobních aut. Pilotům neslouží pouze ke změně směru jízdy, ale i k řazení, úpravě trakce, kontrole otáček a mnohému dalšímu. Jiným podstatným rozdílem je to, že u formule nemusíte otáčet volant více než o 720 stupňů, abyste dosáhli maximálního otočení kol. U F1 je maximální „rejd“ nastavitelný, ale kvůli omezenému prostoru v kokpitu nepřesahuje 180°. A aby se pilot do kokpitu vůbec dostal, je volant odnímatelný.

Volanty se také mění se sezonou. Volanty staré pět let by už dnes byli nepoužitelné. Jak víme, za poslední léta přibyl nejdříve KERS, poté DRS a také vozy nyní během závodu nesmí tankovat. To vše zapříčinilo nejen úplně nové monoposty, ale i jiné volanty s novým ovládáním.

První část, se kterou přijde pilot do styku, jsou rukojeti. Ty jsou vyrobeny na míru ze silikonu, aby se tvarovaly podle prstů. Další části volantu jsou popsané níže.

 1. Digitální displej uprostřed ukazuje zařazenou rychlost, dále pak i časy na kolo apod. Volant je umístěn tak, aby displej byl přesně proti očím jezdce.
 2. slouží k nastavení točivého momentu v reakci na pohyby pedálu. Tedy jak moc stlačit pedál plynu. Např. při dešti se mění na „měkčí“ nastavení, aby výkon nebyl tak velký.
 3. jak ji nastavit řeknou pilotům inženýři. Její bohatost ovlivňuje výkon motoru.
 4. Nastavení ví před startem piloti od svých inženýrů.
 5. Neslouží samozřejmě k poslechu hudby :). Pomocí něj komunikuje pilot se svým týmem. Jenom motor točící se na rovinkách až 18 000 otáčkami trochu ruší.
 6. KERS (systém pro rekuperaci kinetické energie). Systém akumulátorů, které ukládají energii při brzdění. a) po stlačení tohoto tlačítka pilot zvýší výkon motoru o 10 %. b) nabíjení KERS. Otočným ovladačem se snižuje nebo zvyšuje množství energie, která se bude rekuperovat pro dobíjení KERS.
 7. Používá se při průjezdu boxy. Po stisknutí vůz nemůže překročit 100 km/h. Když se ještě při závodech tankovalo, se stiskem se zároveň otvírala palivová nádrž.
 8. Tato světýlka znázorňují otáčky motoru a tedy i kdy řadit. Jsou zde také světélka systému DRS, tedy pohyblivého zadního křídla. Pokud je jezdec před vámi vzdálen o méně než 1 sekundu, tato světla se rozsvítí a systém lze aktivovat. Tlačítko pro otevření zadního křídla je na zadní části volantu. „Vepředu už nebylo dost místa, tak jsme museli dát něco i dozadu.“ (Nico Rosberg).
 9. Neutrál
 10. Mód pro výjezd SC
 11. Řazení rychlosti, spojka
 12. Diferenciál má vliv na vyvážení vozu při zatáčení. Nastavení je rozděleno na více oblastí: „Entry“ – nájezd do zatáček; „Exit“ –    výjezd ze zatáček; „High speed“ – při vysoké rychlosti. Nastavení diferenciálu je nutné přesně trefit, protože může způsobit rozdíl až desetin na kolo.
 13. „Dry“ – suché; „ I“ – přechodné; „X“ – do extrémních podmínek

Na volantech jsou i další tlačítka. Např. náhradní tlačítko, nastavení rozložení brzdné síly (základní je 60% na předních a 40% na zadních kolech) nebo tlačítko pro zastávku v boxech.Volant monopostů F1 tedy rozhodně není jednoduchou a ani levnou záležitostí. Když ho tedy, jako Lewis Hamilton letos ve Valencii, zahodíte a rozbijete, vyhodíte do vzduchu zhruba milion.

Volant je ale pouze jedna část kokpitu F1. A jak v kokpitu piloti sedí? Ani vlastně nesedí, spíš leží. Sedí těsně nad podlahou, aby snížili těžiště auta co nejníž, a nohy mají natažené do nosu vozu, kde ovládají pedály plynu a brzdy. Takže zvednuté nahoru, protože i monopost jde vepředu nahoru. Je to docela pohodlná pozice. Leží dokonce tak nízko, že je na hraně výhled z kokpitu. Někdy dokonce piloti vytahují hlavu, aby viděli na jeden nebo druhý konec přední části auta.

 

seat

Sedačka je podstatnou částí kokpitu. V ní tráví jezdci při závodě asi 2 hodiny, plus časy v trénincích a přitom zrovna pohodlná není. Je totiž vyrobená z karbonu, který je velmi tvrdý. Bylo by sice pohodlnější obložit ji pěnou, ale tím by její váha dost vzrostla, což si týmy nemohou dovolit. Jelikož v kokpitu není místa nazbyt, sedačka je těsně kolem těla pilota. Jsou dokonce tak specifické, že když přišel jezdec do týmu po J. Trullim, který měl opravdu křivá záda, nemohl se do sedačky vůbec dostat. Jako skoro vše v současné Formuli prochází i sedačka neustále vývojem. Je totiž něco naprosto jiného sednout si v klidu v garáži nebo se potom v sedačce pohybovat na trati. To začne něco tlačit a sedačka se předělává. Jakmile pilot do sedačky usedne, připevní před sebe volant, jehož umístění je milimetrový kompromis. Nemůže být nízko, protože by pilot nemohl zatáčet a mlátil by se jím do noh, vysoko ale taky ne, protože by přes něj neviděl.