Vlajky

Formule 1 má velké množství vlajek, jejichž význam musí každý jezdec znát. A měl by je znát i každý správný fanoušek královny motorsportu!

Žlutá vlajka

Tuto vlajku vídáme v závodech nejčastěji. Projíždějícím pilotům signalizuje situaci na trati, která by je mohla ohrozit. Obvykle tomu je v případě odklízení monopostu po havárii.

V místech, kde probíhá signalizace žlutou vlajkou, dle pravidel mají monoposty zakázáno předjíždění. Pokud by jezdec ve žluté fázi předjížděl, může být za to postižen některým z možných trestů.

Žlutá vlajka a bílá tabulka s nápisem SC

Takto komisaři označují jev, kdy je závod zpomalen a v čele je zpomalovací vůz – Safety Car. Tato fáze závodu striktně zakazuje předjíždění. Jezdci se musí za zpomalovacím vozem seřadit v nezměněném pořadí a kroužit za ním do doby než vůz zajede a závod bude znovu odstartován vyvěšením zelené vlajky.

Safety Car

Safety Car se používá ke zpomalení závodu, obvykle po tom, co se na trati objeví nečistoty, které je nebezpečné odklízet pouze za žlutých vlajek nebo když se odklízejí odstavené či havarované monoposty z míst, kde je to pro komisaře velice nebezpečné.

Safety car krouží rychlostí zhruba kolem 150 km/h, zvláště v mokrých závodech řidič safety caru Bernd Maylander uvádí, že občas monopostům v zatáčkách ujíždí. Je to samozřejmě logické, protože díky daleko vyšší váze Mercedesu, na vodě lépe sedí. Dříve, než se využívalo služeb tohoto vozu, byly do jeho role povolávány běžné sériové vozy, které však nebyly schopny dostatečně rychlé jízdy a monoposty zpomaloval až příliš. Zpomalení má za následek ochlazení brzd a pneumatik, což je dostává mimo optimální teplotu a ty pak neodvádějí patřičnou práci. V horším případě může poklesnout tlak vzduchu v pneumatikách – tento fakt byl jednou z možných příčin havárie legendárního Ayrtona Senny v roce 1994.

Řízení tohoto vozu velice zodpovědná práce a svou práci v něm odvádí kromě zmíněného řidiče druhý muž, Peter Tibbetts, jehož úkolem je ovládat světelnou signalizaci a starat se o komunikaci s ředitelem závodu, který dává vozu povely.

Safety car svou přítomností na trati umožňuje bezpečnější projetí monopostů kolem kritického místa. Tento vůz je vybaven oranžovými majáky, které po dobu jeho jízdy zároveň se světly blikají. Jakmile je tato signalizace vypnuta, blíží se chvíle kdy zpomalovací vůz opustí trať a závod bude restartován. Jezdci na tuto situaci obvykle reagují mírným zpomalením a celé startovní pole se sjede dohromady s minimálními rozestupy – zde probíhá oboj o každý centimetr tratě. Jakmile safety car zajede do boxové uličky, jsou vyvěšeny zelené vlajky a závod je opět odstartován. Této situaci se říká „letmý start“, často se označuje také jako „restart“ .

Zelená vlajka

Zelenou vlajkou se mává na konci zóny, kde platí žlutá vlajka. V podstatě to znamená, že jezdci mohou opět naplno závodit. Mává se jimi také při restartu závodu, po jízdě za Safety Carem.

Žlutá vlajka s červenými pruhy

Označuje nečistoty na trati. Obvykle je na trati olej nebo kus nějakého monopostu. Občas se tak označuje i úsek vlhké části tratě.

Modrá vlajka

Tato vlajka jezdci signalizuje, aby před sebe pustil rychleji jedoucí vůz. Obvykle to je v případě, kdy jezdec předjíždí jiného jezdce, jedoucího o kolo zpět.

Bílá vlajka

Bílou vlajku nevídáme zcela pravidelně, označuje pomalu se pohybující objekt. Může jím být poškozený vůz, sanitka, zvíře či člověk.

Červená vlajka

Červená vlajka znamená zastavení závodu, popřípadě tréninku či kvalifikace. Při tréninku a kvalifikaci musí jezdci zajet do boxů. Při závodě na startovní rošt.

Černá vlajka

Černá vlajka s číslem znamená okamžitou diskvalifikaci pilota s daným startovní číslem. Jezdec musí okamžitě zajet do boxů.

Černá vlajka s oranžovým kruhem

Tato vlajka, společně, označuje daný vůz, který je poškozený a je tak pro ostatní velmi nebezpečný. Daný jezdec musí zajet do boxů. Po opravě může pokračovat v závodě.

Šachovnicová vlajka

Tato vlajka označuje jezdcům cíl závodu. Po projetí cílem vozy absolvují ještě jedno kolo, při kterém se dostanou do boxů, kde jsou odstaveny na vyhrazeném místě a budou podrobeny technické kontrole. Vůz, který neprojde technickou kontrolou (nevyhovuje některému z technických pravidel), je ze závodu diskvalifikován. P