Pojmy

Aerodynamika

Je věda zabývající se tečením vzduchu přes předměty. Někdy se tímto slovem nazývá souhrn vlastností vozu v závislosti na nastavení aerodynamických komponent (aerodynamika vozu byla špatná apod.)

Air box

Vzduchový otvor za jezdcovou hlavou. Tudy se vede vzduch pro vytváření spalovací směsi do motoru.

Aquaplaning

Je efekt, ke kterému dochází na mokré vozovce. Pokud vzorek pneumatiky nestačí odvádět vodu z pod kola, přítomnost vodního filmu způsobí ztrátu kontaktu pneumatiky s vozovkou a auto přestane být ovladatelné

Apex

Apex je středový bod ve vnitřní stopě zatáčky, který je pro jezdce nejlepší.

Autoclave

Zařízení, které využívá teplo a tlak k obnovení karbonových vláken, ze kterého jsou postaveny vozy Formule 1.

Backmaker

Backmaker je pilot, který je na chvostu startovního pole, který je o kolo zpět. Takovýto jezdec je upozorněn modrými vlajkami, že má před sebe pustit rychlejší jezdce.

Ballast

Závaží, která jsou připevněna na voze, která napomáhá zvýšení vyvážení, ale zároveň udržuje minimální váhový limit.

Puchýřovatění

Je způsobeno přehříváním části nebo celé pneumatiky. Díky vysoké teplotě může dojít k tomu, že pneumatika změkne a začnou se rozpadat. Puchýřovatění může být způsobeno tím, že buďto se vybere špatná specifikace pneumatik na daný okruh, nebo není auto správně nastaveno, nebo je příliš vysoký tlak v pneumatikách.

Šasi

Je karoserie auta bez přítlačných křídel a závěsů kol. Od pevnosti šasi se odvíji bezpečnost jezdce.

Šikana

Sekvence úzkých zatáček opačných směrů, které slouží ke zpomalení vozů před vysokorychlostními zatáčkami.

Kontrola trakce

Systém, který zabraňuje protáčení zadních kol při akceleraci. Od roku 2008 se však již nepoužívá a jezdci se tak musejí spolehnout pouze na sebe.

Nedotáčivost

Laicky řečeno, přední kola jsou zatočená, ale vůz klouže ve směru setrvačnosti.

Pravidlo 107%

Pravidlo 107% kvalifikačního času se odvíjí od nejlepšího času v první části kvalifikace. Pilot, který se nevejde do tohoto limitu, nemůže startovat do závodu. Ale udělují se výjimky. Pokud pilot zajede konkurenceschopný čas v tréninku, potom mohou komisaři pustit vůz na startovní rošt.

Rozvor kol

Vzdálenost, mezi středy předních a zadních kol monopostu. Rozvor má velký vliv na chování vozu.

Směs (pneumatiky)

Určitý tys kaučukové směsi, používané na výrobu pneumatiky. Může být velmi měkká, měkká, střední, tvrdá, přechodná, extrémní. Jediným dodavatelem pneumatik je aktuálně italská firma Pirelli.

Steward

Jeden ze tří vysoce postavených úředníků, který během Velké Ceny rozhoduje o penalizacích či aktuálním dění.

STOP-GO (penalizace)

Penalizace, při které musí jezdec zajet do svého boxového stání a zůstat stát 10 sekund. Během této doby se mechanici nesmějí vozu ani dotknout.

Telemetrie

Technologie, umožňující měření na dálku a dálkový přenos dat. Mechanici tak mohou sledovat podrobné chování vozu na trati.

Točivý moment

Obecné označení pro míru pružnosti motoru, neboli v jakém spektru otáček je k dispozici síla motoru.

Trakce

Neboli přilnavost, je schopnost vozu přenést svou sílu na povrch vozovky, aniž by došlo k prokluzu kol.

Turbulence

Větrné víry, které se tvoří za monopostem po jeho průjezdu. Díky tomu jezdec, jedoucí v těsné blízkosti za jiným monopostem, nemá takový přítlak a jeho pneumatiky se rychleji opotřebovávají.

Undertray (podvozek monopostu)

Speciálně upravený podvozek monopostu, který usměrňuje proudy vzduchu a generuje tak značný přítlak.

Zahřívací dečky

Elektrická pokrývka pneumatiky, která slouží k jejímu zahřátí (na 90 stupňů). Mechanici dečky sundávají až těsně před nasazením vozu na trať. Teplejší pneumatiky znamenají větší grip na trati.

Zylon

Patří ke skupině vláken s mimořádně vysokou pevností. Používá se k posílení přilby jezdce a u některých částí kokpitu. Například lanka ze zylonu slouží k uchycení kol, aby při nárazu neodlétla.