Analýza: Po VC Malajsie

Posted by

Mnoho toho bylo řečeno, ještě možná více napsáno o letošní VC Malajsie. Smutné je, že zajímavější, než samotný závod bylo sledovat výrazy jezdců a ostatních členů týmů při hymnách na počest „vítěze“ a vítězného týmu.

Nabízí se jednoduchá otázka…

Je tohle ještě sport, nebo jen divadlo na diváka?  Sport asi ano, už jsme si zvykli, že peníze, nebo zájmy klubů a sportovních týmů obecně, zasahují často velmi výrazně do samotné sportovní stránky. Závoděním to už bohužel nazvat nelze. Když jsem se díval na samotné dění v přímém přenosu, chtěl jsem se k tomu plný spíše negativních emocí hned vyjádřit. Chytla se toho ale samozřejmě všechna média a rozebírání nekonečných příběhů rozhodně není můj šálek čaje. Divák by měl dostat základní informaci a úsudek už by si měl každý udělat sám. V tomto případě si to, možná bohužel, nemohu odpustit. 🙂 Nejdřív bych ve stručnosti utrousil pár slov o samotném závodě, nebo alespoň jeho úvodu, který vše zapříčinil.

Webber překvapil nečekaně dobrým startem a řekl si hned po zhasnutí světel o potencionální vítězství v závodě. Bohužel hned ve druhé zatáčce si poškodil přední křídlo Alonso a v nájezdu do dalšího kola pro něj závod skončil. Tenhle incident považuji za klíčový faktor závodu. A co se odehrálo na konci VC Malajsie se odehrát nemuselo…

Alonso byl totiž asi jediný, kdo mohl v průběhu a hlavně tedy ke konci rozčísnout situaci, jak už kolem Webbera s Vettelem, nebo Hamiltona s Rosbergem. Jen tím, že by s nimi bojoval o pozice. Hlavním problémem, proč vůbec došlo k těmto nechutným týmovým hrám, byla nedostatečná konkurence na čele. Oba týmy, jak už Red Bull či Mercedes, měly své jisté a neměly se kam hnát. Za nimi ?? Propast jako blázen. Dokonce si všichni čtyři mohli dovolit šetřit vozy, případně jet na režim s nízkou spotřebou paliva. Nutí mě to položit si další otázku a tou je správnost cesty, kterou se F1 vydala v posledních letech. Máme tady už pár sezón spektakulární zmrazení vývoje motorů a dalších komponent, včetně různých omezení. Já jsem byl také pro, aby bohaté týmy nebyly zvýhodněny. I dle mého názoru to mělo přinést vyrovnanost do startovního pole. Nápad to nebyl špatný, ale zásadně se minul účinkem. Protože paradoxně ti, kteří na tom byli dobře, na tom dobře zůstanou a ti, kteří ne, se těžko zlepší, když vlastně nemohou J A když vezmu v potaz výkony těch nejhorších týmů a ještě k tomu v kvalifikaci, kdy ztrácí na ty nejlepší 5 a více sekund na kolo, ťukám si na čelo. Jistě, někdo musí být poslední, ale 5 SEKUND? Ve Formuli 1 ?? To, i kdyby se stal zázrak, tak ten vůz nemůže vyhrát. Snad jsem Vás trochu naťukl a názor si udělejte.

18072

Ještě k samotným klukům od Red Bullu a Mercedesu. Rád bych předeslal, že nejsem zastáncem týmové režie, ovšem chápu, že každý tým má své zájmy a samotní jezdci jsou jen zaměstnanci jako všichni ostatní a očekává se od nich, že budou plnit pokyny svého zaměstnavatele, i kdyby to znamenalo úmyslně nevyhrát závod. Co se stalo, už určitě víte, nemá cenu Vás zdržovat popisováním již stokrát popsaného, co se z toho dá ale vyčíst z mého pohledu? Vettel ukázal, jak je nedisciplinovaný a neměl možnost se za svou kariéru naučit hrdosti, nebo jiným ryze mužským vlastnostem. Co si ale myslel, když neposlechl? Že se to udrží v tajnosti? Pro mě nepochopitelné. Marka to ale může krutě nakopnout a jsem si jistý, že se tak i stane a šampionát by mohl být zajímavější. Už léta hraje druhé housle a nedivím se, že se mu ta pozice nelíbí. Záleží také, jak si své býčky bude schopný Red Bull ukočírovat. V tomto případě pochybil lidský faktor, přesněji ješitnost mladého němce, ale co se stalo u Mercedesu mě překvapuje. Že se báli kolize svých pilotů v případném vzájemném souboji chápu, ale když Hamilton nemohl a Rosberg ano, mohli si tu pozici kluci předat něžně. Jak k tomu Nico, který si u Mercedesu kroutí už nějakou tu sezónu, přijde? A pokud viděl sám Hamilton jaká je situace, mohl tým o možnost puštění rychlejšího Rosberga požádat sám a ne se pak kát na bedně. Času na to měl dost. Navíc, když sám Lewis vlastně chtěl původně do Red Bullu a do sedačky Marcedesu se dostal vlastně jen díky volnému fleku po Schumacherovi.

Máme se na co těšit v dalším průběhu šampionátu a nějaká ta emoce navíc neuškodí. Každopádně však doufám, že šklebící se piloty na stupních vítězů jsme viděli naposled a začneme férově závodit 🙂

Hezký den Vám přeje Honza Hejtmánek

 

Foto: espnf1.com