Sebastian Vettel vyhrál VC Japonska 2010. Double potvrdil 2. místem Mark Webber.

Posted by

Sebastian Vettel obhájil své loňské vítězství na okruhu v Suzuce, když vyhrál letošní Velkou cenu Japonska. Němec tak využil startu z pole position ke svému třetímu letošnímu vítězství.

Formu Red Bullu podtrhl Mark Webber, který dojel ani ne sekundu za Vettelem na druhé pozici. Australana sice po startu překonal Robert Kubica, tomu ale záhy upadlo kolo. Stupně vítězů doplnil Fernando Alonso.

Začátek závodu přinesl hned celou řadu dramat. Výborně startující Vitalij Petrov byl velmi brzy přibržděn, když po několika desítkách metrů zavadil o vůz Nica Hülkenberga a skončil ve svodidlech lemujících cílovou rovinku. Také Hülkenberg byl okamžitě ze hry venku.

V první zatáčce pak došlo k další kolizi, když Felipe Massa až příliš optimisticky zaútočil na Nica Rosberga, ostal se na vnitřku na trávu a jeho ferrari se mu svezlo přímo do cesty Vitantoniu Liuzzimu.

Ze hry venku byl přitom také Lucas di Grassi, který boural dokonce už při nájezdu na startovní rošt, do závodu se tedy vůbec nedostal.

Vettel výborně zvládl start, když se udržel v čele a v první zatáčce se tak ujal vedení. To už se ale nedalo říct o jeho týmovém kolegovi Webberovi, před kterého se dostal Robert Kubica.

Jenže ten se z pořadí vytratil už během úvodní dlouhé fáze za safety carem. Z jeho renaultu se totiž uvolnilo kolo a Polák musel odstoupit.

Webber se tak vrátil na druhé místo, následován Fernandem Alonsem. Za nimi jezdili piloti McLarenu Jenson Button a Lewis Hamilton, který byl na měkčí sadě pneumatik rychlejší, ale nemohl se před svého kolegu dostat.

Button rozjížděl závod s odlišnou strategií, jako jediný z první desítky měl na svém voze tvrdší směs pneumatik. Jeho taktika se začala projevovat až v polovině závodu, když ostatní jezdci ze špičky zamířili do boxů.

Button ale na trati zůstal a dostal se tak do vedení. Jenže v závěru svého prvního stintu ztrácel a jeho soupeři se mu přibližovali. Brit ale věděl, že až přezuje na měkčí směs, bude na trati rychlejší on.

Neměl ale šanci výrazně ohrozit vedoucí trojici. Vettel se po jeho zastávce vrátil do vedení a byť se mu v závěru přibližovali jak Webber, tak Alonso, nenechal se už o první místo připravit. V cíli se tak radoval ze svého třetího letošního vítězství.

Webber byl nakonec na cílové čáře ani ne o sekundu později, Vettel totiž krátce před cílem zvolnil. O další dvě sekundy zpět pak finišoval Fernando Alonso.

Čtvrté místo nakonec vybojoval Jenson Button, jeho týmového kolegu Lewise Hamiltona totiž potkala další smůla, když jeho převodovka přestala řadit třetí rychlostní stupeň. Hamilton tak nakonec skončil až pátý.

Velmi dobrý závod zajel na Suzuce Michael Schumacher, který se v úvodu závodu vypořádal s Rubensem Barrichellem a pak tlačil na svého týmového kolegu Nica Rosberga. Ten ale vypadl pět kol před cílem, když na jeho mercedesu došlo k selhání v oblasti levého zadního kola a Němec skončil v bariéře.

Velmi bojovný výkon předvedl domácím fanouškům Kamuj Kobajaši, který především ve vlásence Hairpin překvapil několik svých soupeřů. Japonec si tak zaslouženě dojel pro sedmé místo. Osmý skončil jeho týmový kolega Nick Heidfeld, který si tak už ve svém druhém letošním startu dojel pro body.

První desítku uzavřeli Rubens Barrichello a Sebastien Buemi.